ateismulroman
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

contradictii crestine

In jos

contradictii crestine Empty contradictii crestine

Mesaj  Admin Joi Sept 19, 2013 7:54 pm

1. CINE L-A STARNIT PE DAVID SA-I NUMERE PE BARBATII ISRAELITI CARE LUPTAU?

a) Dumnezeu a facut-o (2 Samuel 24:1)
b) Satana a facut-o (1 Cronici 2 1:1)

2. IN ACEA NUMARATOARE CATI LUPATORI AU FOST GASITI IN ISRAEL?

a) 8 sute de mii (2 Samuel 24:9)
b) 1 million o suta de mii (1 Cronici 21:5)

3. CATI LUPTATORI AU FOST GASITI IN IUDEEA?

a) 5 sute de mii (2 Samuel 24:9)
b) 4 sute saptezeci (1 Cronici 21:5)

4. CU CATI ANI DE FOAMETE L-A TRIMIS DUMNEZEU PE PROFETUL SAU SA-L AMENINTE PE DAVID?

a) 7 ani (2 Samuel 24:13)
b) 3 ani (1 Cronici 21:12)

5. CATI ANI AVEA AHAZIAH CAND A INCEPUT SA CONDUCA IERUSALIMUL?

a) 22 de ani (2 Regi 8:26)
b) 42 de ani (2 Cronici 22:2)


6. CATI ANI AVEA JEHOIACHIN CAND A DEVENIT CONDUCATORUL IERUSALIMULUI?

a) 18 ani (2 Regi 24:Cool
b) 8 ani (2 Cronici 36:9)

7. CAT TIMP A CONDUS IERUSALIMUL?

a) 3 luni (2 Regi 24:Cool
b) 3 luni si 10 zile (2 Cronici 36:9)

8. CAND SEFUL LUI DAVID A RIDICAT IN SUS LANCEA SA, CATI OAMENI A UCIS ACESTA DINTR-O LOVITURA?

a) 8 sute (2 Samuel 23:Cool
b) 3 sute (1 Cronici 11: 11)

9. CAND A ADUS DAVID CHIVOTUL LEGII LA IERUSALIM? INAINTEA BIRUINTEI FILISTENILOR SAU DUPA ?

a) Dupa (2 Samuel 5 si 6)
b) Inainte (1 Cronici 13 si 14)

10. CATE PERECHI DE ANIMALE CURATE I-A SPUS DUMNEZEU LUI NOE SA IA IN ARCA SA?

a) 2 perechi (Facerea 6:19, 20)

b) 7 perechi (Facerea7:2).
Dar in ciuda ultimei porunci, numai 2 perechi au fost luate in arca (Facerea 7:8-9)

11. CAND DAVID L-A INVINS PE REGELE DIN ZOBAH, CATI CALARETI A CAPTURAT EL?

a) o mie sapte sute (2 Samuel 8:4)
b) 7 sute (1 Cronici 18:4)

12. CATE IESLE PENTRU CAI A AVUT SOLOMON?

a) 40 de mii (1 Regi 4:26)
b) 4 mii (2 Cronici 9:25)

13. IN CE AN AL DOMNIEI REGELUI ASA, BAESA, REGELE ISRAELULUI, A MURIT?

a) la 25 de ani (1 Regi 15:33 – 16:Cool
b) era inca in viata la 36 de ani (2 Cronici 16:1)

14. CATI OAMENI DE PESTE MARE A ANGAJAT SOLOMON LA CONSTRUIREA TEMPLULUI?

a) 3 mii sase sute (2 Cronici 2:2)
b) 3 mii trei sute (1 Regi 5:16)

15. CATE BAI AVEA CLADIREA PE CARE A CONSTRUIT-O SOLOMON?

a) 2 mii (1 Regi 7:26)
b) peste 3 mii (2 Cronici 4:5)

16. DINTRE ISRAELITII CARE AU FOST ELIBERATI DIN CAPTIVITATE LA BABILION, CATI ERAU FIII LUI PHATA-MOAB?

a) 2 mii opt sute doisprezece (Ezdra 2:6)
b) 2 mii opt sute optzeci (Neemia 7:11)

17. CATI ERAU FIII LUI ZATTU?

a) 9 sute patruzeci si cinci (Ezdra 2 :Cool
b) 8 sute patruzeci si cinci (Neemia 7 :13)

18. CATI ERAU FIII LUI AZGAD?

a) 1 mie doua sute douzeci si doi (Ezdra 2 :12)
b) 2 mii trei sute douzeci si doi (Neemia 7 :17)

19. CATI ERAU FIII LUI ADIN?

a) 4 sute cincizeci si patru (Ezdra 2 :15)
b) 6 sute cinzeci si cinci (Neemia 7 :20)

20. CATI ERAU FIII LUI HASHUM?

a) 2 sute douzeci si trei (Ezdra 2 :19)
b) 3 sute douazeci si opt (Neemia 7 :22)

21. CATI ERAU COPIII LUI BETEL SI AI?

a) 2 sute douazeci si trei (Ezdra 2 :28)
b) 1 suta douazeci si trei (Neemia 7 :32)

22. EZDRA 2:64 SI NEEMIA 7 :66, COINCID IN NUMARUL TOTAL AL ADUNARII, 42,360. CHIAR SI ASA, SUMA CANTITATILOR MENTIONATE DE AMBII NU SE APROPIE DE ACEST TOTAL.

TOTALUL OBTINUT DIN FIECARE CARTE ESTE URMATORUL :

a) 29,818 Ezdra
b) 31,089 Neemia

23. CATI CANTARETI AU ACOMPANIAT ADUNAREA?

a) 2 sute (Ezdra 2 :65)
b) 2 sute patruzeci si cinci (Neemia 7 :67)

24. CUM SE NUMEA REGELE MAMEI ABIJAHS?

a) Michaia,fiica lui Uriel si Gibeah (2 Cronici 13:2)
b) Maacha,fiica lui Absalom (2 Cronici 11:20). Dar Absalom a avut o singuara fiica pe care o chema Tamar (2 Samuel 14:27)

25. IOSUA SI ISRAELITII AU CAPTURAT IERUSALIMUL?

a) Da. (Iosua 10:23, 40)
b) Nu. (Iosua 15:63)

26. CINE A FOST TATAL LUI IOSIF, SOTUL MARIEI?

a) Iacov (Matei 1 :16)
b) Eli (Luca 3 :23)

27. AL CARUI FIU AL LUI DAVID ESTE DESCENDENT ISUS?

a) Solomon (Matei 1 :6)
b) Natan (Luca 3 :31)

28.CINE ERA TATAL LUI SALATIEL?

a) Iehonia (Matei 1 :12)
b) Neri (Luca 3 :27)

29. CARE DINTRE FII LUI ZOROBABEL ERA STRAMOS CU ISUS?

a) Abiud (Matei 1 :13)

b) Resa (Luca 3 :27).Dar cei sapte fii ai lui Zorobabel erau urmatorii : I. Meshullam, II. Hananiah, III. Hashubah, IV. Ohel, V. Berechiah, VI. Hasadiah, VII. Jushabhesed (1 Cronici 3:19, 20).
Numele de Abiud si Resa nu se potrivesc in nici un caz.

30. CINE A FOST TATAL LUI UZZIAH?

a) Joram (Matei 1 :18)
b) Amaziah (2 Cronici 26:1)

31. CINE A FOST TATAL LUI IEHONIA?

a) Iosia (Matei 1:11)
b) Ioachim (1 Cronici 3:16)

32. CATE GENERATII AU FOST DE LA EXILUL BABILONIAN PANA LA ISUS?

a) Matei spune paisprezece (Matei 1:17)

b) Insa o socotire atenta a generatiilor va da ca rezultat numai
treisprezece (Matei 1:12-16)

33. CINE A FOST TATAL LUI SELAH?

a) Cainam (Luca 3:35-36)
b) Arpacshad (Geneza 11:12)

34. ERA IOAN BOTEZATORUL ILIE CEL CARE TREBUIA SA VINA?

a) Da (Matei 11:14, 17:10-13)
b) Nu (Ioan 1:19-21)

35. AR FI MOSTENIT ISUS TRONUL LUI DAVID?

a) Da. Asa spun ingerii (Luca 1:32)
b) Nu, caci el este descendentul lui Ioiachim (vezi Matei 1:11, Cronici 3:16) iar Ioachim este blestemat de Dumnezeu astfel ca nici un descendent al sau sa poata sta pe tronul lui David. (Ieremia 36:30)

36. PE CATE ANIMALE A INTRAT ISUS CALARE IN IERUSALIM?

a) Unul – un magarus: Au adus măgăruşul la Isus, şi-au aruncat hainele pe el, şi Isus a încălecat pe el. (Marcu 11:7; Luca 19:35)

b)Doua – un magarus si o magarita :
Au adus măgăriţa şi măgăruşul, şi-au pus hainele peste ei, şi El a şezut deasupra. (Matei 21:7)

37. CUM A AFLAT SIMON PETRU CA ISUS ERA HRISTOS?

a) Printr-o revelatie din cer (Matei 16:17)
b) Fratele lui , Andrei, i-a spus (Ioan 1:14)

38. UNDE I-A INTALNIT ISUS PRIMA OARA PE SIMON ZIS PETRU SI PE FRATELE ACESTUIA, ANDREI?

a) la Marea Galileii (Matei 4:18-22)
b) pe malul raului Iordan (Ioan1:42), Abia dupa aceasta, Isus a hotarat sa mearga in Galilleea (Ioan 1:43)

39. CAND ISUS L-A INTALNIT PE IAIR, FATA LUI IAIR MURISE, SAU NU?

a) Da.

18. Pe când le spunea Isus aceste vorbe, iată că a venit unul din fruntaşii sinagogii, I s-a închinat, şi I-a zis: “Fiica mea adineaori a murit; dar vino de pune-Ţi mâinile peste ea, şi va învia.” (Matei 9:18)

b) Nu.
23. şi I-a făcut următoarea rugăminte stăruitoare: “Fetiţa mea trage să moară; rogu-Te, vino de-Ţi pune mâinile peste ea, ca să se facă sănătoasă şi să trăiască.” (Marcu 5:23)

40. LE-A INGADUIT ISUS DISCIPOLILOR SAI SA IA CU EI CEVA PE DRUM?

a) Da. (Marcu 6:Cool
b) Nu. ( Matei 10:9; Luca 9:3)

41. A CREZUT IROD CA ISUS ERA IOAN BOTEZATORUL?

a) Da ( Matei 14:2, Marcu 6:16)
b) Nu. (Luca 9:9)

42. L-A RECUNOSCUT IOAN BOTEZATORUL PE ISUS INAINTE DE BOTEZUL SAU?

a) Da. (Matei 3:13-14)
b) Nu. (Ioan 1:32- 33)

43. L-A RECUNOSCUT IOAN BOTEZATORUL PE ISUS DUPA DE BOTEZUL SAU?

a) Da. (Ioan 1:32- 33)
b) Nu. (Matei 11:2)

44. POTRIVIT EVANGHELIEI LUI IOAN, CE A SPUS ISUS CU PRIVIRE LA MARTURIA DESPRE SINE INSUSI?

a) ” Dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată. ” (Ioan 5:31)
b) Drept răspuns, Isus le-a zis: “Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, totuşi mărturia Mea este adevărată; căci Eu ştiu de unde am venit şi unde Mă duc, dar voi nu ştiţi nici de unde vin nici unde Mă duc. (Ioan 8:14)

45. CAND ISUS A INTRAT IN IERUSALIM, A “CURATAT” TEMPLUL IN ACEA ZI?

a) Da. (Abia dupa aceea a plecat spre Betania). (Matei 21:12)
b) Nu. El a intrat in templu si s-a uitat in jur, insa pentru ca era foarte tarziu, a plecat in Betania, unde a inoptat si s-a reintors a doua zi sa “curete” templul. (Marcu 11:1-17)

46. EVANGHELIILE SPUN CA ISUS A BLESTEMAT UN SMOCHIN. S-A USCAT SMOCHINUL IMEDIAT?

a) Da. (Matei 21:19)
b) Nu, s-a uscat in timpul noptii. (Marcu 11:20)

47. L-A SARUTAT IUDA PE ISUS?

a) Da. (Matei 26: 48-50)
b) Nu. Iuda nu s-a putut apropia suficient de Isus pentru a-l saruta. (Ioan 18: 3-12)

48. CE A SPUS ISUS DESPRE LEPADAREA LUI PETRU?

a) Isus i-a răspuns: “Îţi vei da viaţa pentru Mine? Adevărat, adevărat, îţi spun, că nu va cânta cocoşul, până te vei lepăda de Mine de trei ori. (Ioan 13:38)
b) Şi Isus i-a zis: “Adevărat îţi spun că astăzi, chiar în noaptea aceasta, înainte ca să cânte cocoşul de două ori, te vei lepăda de Mine de trei ori.” (Marcu 14:30) Atunci cand cocosul a cantat o data, lepadarile nu erau inca trei (Marcu 14:72)

49.SI-A PURTAT ISUS PROPRIA CRUCE?

a) Da. (Ioan 19:17)
b) Nu. (Matei 27: 31-32)

50. A MURIT ISUS INAINTE CA PERDEAUA TEMPLULUI SA SE RUPA?

a) Da. (Matei 27:50-51; Marcu 15: 37-38)
b) Nu. Dupa ce perdeaua templului s-a rupt in mijloc, a strigat Isus cu glas tare spunand “Tată, în mâinile Tale imi încredinţez duhul!” Şi când a zis aceste vorbe Şi-a dat duhul. (Luca 23: 45-46)

51. A SPUS ISUS CEVA IN ASCUNS?

a) Nu. “şi n-am spus nimic în ascuns.” (Ioan 18:20)

b) Da. “Nu le vorbea deloc fără pildă; dar, când era singur la o parte, lămurea ucenicilor Săi toate lucrurile.” (Marcu 4:34)
Ucenicii s-au apropiat de El, şi I-au zis: “De ce le vorbeşti în pilde?” / Isus le-a răspuns: “Pentru că vouă v-a fost dat să cunoaşteţi tainele impărăţiei cerurilor, iar lor nu le-a fost dat. ” (Matei 13:10-11)

52. UNDE ERA ISUS LA CEASUL AL SASELEA AL ZILEI RASTIGNIRII?

a) Pe cruce (Marcu 15:25)
b) In curtea lui Pilat (Ioan 19:14)

53. EVANGHELIILE SPUN CA DOI TALHARI AU FOST RASTIGNITI IMPREUNA CU ISUS. AMANDOI TALHARII SI-AU BATUT JOC DE EL?

a) Da. (Marcu 15:32)
b) Nu. (Luca 23:43)

54. S-A URCAT ISUS IN RAI IN ACEEASI ZI A RASTIGNIRII?

a) Da. El a spus talharului rastignit langa el: “Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai.” (Luca 23:43)
b) Nu. El spunea Mariei Magdalena doua zile mai tarziu, “căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu” (Ioan 20:17)

55. ATUNCI CAND PAVEL PE DRUMUL SPRE DAMASC A VAZUT O LUMINA SI A AUZIT O VOCE, CEI CARE ERAU CU EL, AU AUZIT SI EI ACEA VOCE?

a) Da. (Faptele apostolior 9:7)
b) Nu. (Faptele apostolilor 22:9)

56. ATUNCI CAND PAVEL A VAZUT LUMINA A CAZUT LA PAMANT. CEI CARE IL INSOTEAU AU CAZUT SI EI LA PAMANT?

a) Da. (Faptele apostolilor 26:14)
b) Nu. (Faptele apostolilor 9:7)

57. A ROSTIT VOCEA IMEDIAT SARCINILE PE CARE URMA SA LE AIBA PAVEL?

a) Da. (Faptele apostolilor 26:16-18)
b) Nu. Vocea i-a comandat lui Pavel sa mearga la Damasc si acolo i se va spune ce are de facut. (Faptele apostolilor 9:6; 22:10)

58. ATUNCI CAND ISRAELITII LOCUIAU IN SITIM, EI COMITEAU ADULTER CU FIICELE LUI MOAB. DUMNEZEU I-A LOVIT CU O URGIE. CATI OAMENI AU MURIT IN ACEA URGIE?

a) Douazeci si patru de mii (Numeri 25:1 si 9)
b) Douazeci si trei de mii (1 Corinteni 10:Cool

59. CATI DINTRE MEMBRII CASEI LUI IACOB AU VENIT IN EGIPT?

a) Saptezeci de suflete (Geneza 46:27)
b) Saptezeci si cinci de suflete ( Faptele apostolilor 7:14)

60. CE A FACUT IUDA CU PRETUL DE SANGE PE CARE L-A PRIMIT PENTRU TRADAREA LUI ISUS?

a) El a cumparat un ogor. (Faptele apostolilor 1:18)
b) El a aruncat argintii in templu,dupa care a plecat. Preotii nu au putut pune banii in visteria templului, fiind pret de sange , ci i-au folosit pentru a cumpara o tarina pentru a ingropa pe straini. (Matei 27:5)

61. CUM A MURIT IUDA?

a) Şi el, aruncând arginţii în templu, a plecat şi, ducându-se, s-a spânzurat » (Matei 27 :5)
b) Deci acesta a dobândit o ţarină din plata nedreptăţii şi, căzând cu capul înainte, a crăpat pe la mijloc şi i s-au vărsat toate măruntaiele. » (Faptele Sfintilor Apostoli 1 :18)

62. DE CE ACEA TARINA ESTE NUMITA « TARINA SANGELUI »?

a) Şi ţinând ei sfat, au cumpărat cu ei Ţarina Olarului, pentru îngroparea străinilor. « (Matei 27:Cool
b) Şi s-a făcut cunoscută aceasta tuturor celor ce locuiesc în Ierusalim, încât ţarina aceasta s-a numit în limba lor Hacheldamah, adică Ţarina Sângelui » (Faptele Sfintilor Apostoli 1 :19).

63. CINE ESTE RASCUMPARAT, DE CINE?

a) Că şi Fiul Omului n-a venit ca să I se slujească, ci ca El să slujească şi să-Şi dea sufletul răscumpărare pentru mulţi. « (Marc 10 :45)

b) Isus Hristos care s-a dat ca rascumparare pentru toti ( 1 Timotei 2:5-6) “Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus, » Care S-a dat pe Sine preţ de răscumpărare pentru toţi, mărturia adusă la timpul său. «
c) Cel slab este rascumparare pentru cel just,si cel credincios este rascumparare pentru cel drept « (Proverbe 21 :18)

64. LEGEA LUI MOISE ESTE BENEFICA?

a) Da. « Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate, » (2 Timotei 3 :16)
b) Nu. « Astfel, porunca dată întâi se desfiinţează, pentru neputinţa şi nefolosul ei » (Evrei 7 :18)

65. CARE A FOST CUVANTUL EXACT SCRIS PE CURCE?

a) El este Isus,regele iudeilor « Şi deasupra capului au pus vina Lui scrisă: Acesta este Iisus, regele iudeilor ». (Matei 27 :37)

b)Regele iudeilor « Şi vina Lui era scrisă deasupra: Regele iudeilor » (Marcu 15 :26)

c)El este regele iudeilor «Şi deasupra Lui era scris cu litere greceşti, latineşti şi evreieşti: Acesta este regele iudeilor » ( Luca 23 :38)
d) Isus Nazariteanul,regele iudeilor « Iar Pilat a scris şi titlu şi l-a pus deasupra Crucii. Şi era scris: Iisus Nazarineanul Împăratul iudeilor! « (Ioan 19 :19)

66. IROD VROIA SA-L UCIDA PE IOAN BAPTISTUL?

a) Da « Şi voind să-l ucidă, s-a temut de mulţime, că-l socotea pe el ca prooroc” (Matei 14:5)
b) Nu . Sotia lui Irod, Irodida a fost cea care a vrut sa-l omoare « Căci Irod se temea de Ioan, ştiindu-l bărbat drept şi sfânt, şi-l ocrotea. Şi ascultându-l, multe făcea şi cu drag îl asculta » (Marcu 6 :20)

67. CARE A FOST AL ZECELEA APOSTOL AL LUI ISUS DIN LISTA DE DOISPREZECE?

a) Tadeu « Chemând la Sine pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat lor putere asupra duhurilor celor necurate, ca să le scoată şi să tămăduiască orice boală şi orice neputinţă. «

« Numele celor doisprezece apostoli sunt acestea: Întâi Simon, cel numit Petru, şi Andrei, fratele lui; Iacov al lui Zevedeu şi Ioan fratele lui » « Filip şi Vartolomeu, Toma şi Matei vameşul, Iacov al lui Alfeu şi Levi ce se zice Tadeu » Simon Cananeul şi Iuda Iscarioteanul, cel care L-a vândut » (Matei 10 :1-4, Marcu 3 :13-19)
b) Iuda fiul lui Iacov «Şi pe Iuda al lui Iacov şi pe Iuda Iscarioteanul, care s-a făcut trădător » (Luca 6 :12-16)

68. ISUS A VAZUT UN OM CARE STATEA LA VAMA, CARE ERA NUMELE ACESTUIA?

a) Matei « Şi plecând Iisus de acolo, a văzut un om care şedea la vamă, cu numele Matei, şi i-a zis acestuia: Vino după Mine. Şi sculându-se, a mers după El” (Matei 9:19)
b) Levi “Şi trecând, a văzut pe Levi al lui Alfeu, şezând la vamă, şi i-a zis: Urmează-Mi! Iar el, sculându-se, I-a urmat” (Marcu 2:14 , Luca 5:27)

69. ISUS A FOST CRUCIFICAT IN ZIUA INAINTEA MESEI PASTELUI SAU DUPA MASA PASTELUI?

a) După. (Marcu 14 :12-17)

b) Înainte. « Deci după ce a luat acela bucăţica de pâine, a ieşit numaidecât. Şi era noapte” (Ioan 13:30) “Căci unii socoteau, deoarece Iuda avea punga, că lui îi zice Iisus: Cumpără cele de care avem de trebuinţă la sărbătoare, sau să dea ceva săracilor »(Ioan 13 :29)
« Deci L-au adus pe Iisus de la Caiafa la pretoriu; şi era dimineaţă. Şi ei n-au intrat în pretoriu, ca să nu se spurce, ci să mănânce Paştile »( Ioan 18 :28) «Şi era Vinerea Paştilor, cam la al şaselea ceas, şi a zis Pilat iudeilor: Iată Împăratul vostru « (Ioan 19 :14)

70. ISUS S-A RUGAT LUI DUMNEZEU PENTRU A PREVENI CRUCUFICAREA?

a) Da. « Şi mergând puţin mai înainte, a căzut cu faţa la pământ, rugându-Se şi zicând: Părintele Meu, de este cu putinţă, treacă de la Mine paharul acesta! Însă nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voieşti ” (Matei 26:39, Marcu 14 :36, Luca 22 :42)
b) Nu. « Acum sufletul Meu e tulburat, şi ce voi zice? Părinte, izbăveşte-Mă, de ceasul acesta. Dar pentru aceasta am venit în ceasul acesta” (Ioan 12:27)

71. IN EVANGLELII SE SPUNE CA ISUS S-A RUGAT PENTRU A EVITA CRUCIFICAREA. DE CATE ORI A PLECAT DE LANGA DISCIPOLII SAI SA SE ROAGE?

a) De trei ori. «Atunci Iisus a mers împreună cu ei la un loc ce se cheamă Ghetsimani şi a zis ucenicilor: Şedeţi aici, până ce Mă voi duce acolo şi Mă voi ruga …./ Iarăşi ducându-se, a doua oară, s-a rugat, zicând: Părintele Meu, dacă nu este cu putinţă să treacă acest pahar, ca să nu-l beau, facă-se voia Ta…./Şi lăsându-i, S-a dus iarăşi şi a treia oară S-a rugat, acelaşi cuvânt zicând » (Matei 26 :36-46, Marcu 14 :32-42)
b) O singura data. « Şi, ieşind, s-a dus după obicei în Muntele Măslinilor, şi ucenicii l-au urmat…/Şi, ridicându-Se din rugăciune, a venit la ucenicii Lui şi i-a aflat adormiţi de întristare./ Şi le-a zis: De ce dormiţi? Sculaţi-vă şi vă rugaţi, ca să nu intraţi în ispită » (Luca 22:39-46)

72. MATEI SI MARCU AU FOST DE ACORD CA ISUS S-A DUS SA SE ROAGE DE 3 ORI. CARE AU FOST CUVINTELE DIN A 2-A RUGACIUNE?

a) Marcu nu da cuvintele, dar spune ca au fost aceeleasi cuvinte ca in prima rugaciune « Şi iarăşi mergând, s-a rugat, acelaşi cuvânt zicând » (Marcu 14 :39)
b) Matei da cuvintele si dupa cum vedem nu sunt aceeleasi cuvinte ca in prima lui rugaciune « Iarăşi ducându-se, a doua oară, s-a rugat, zicând: Părintele Meu, dacă nu este cu putinţă să treacă acest pahar, ca să nu-l beau, facă-se voia Ta » (Matei 26 :43)

73. CE A SPUS SUTASUL CAND ISUS A MURIT?

a) Desigur acest om era nevinovat. « Iar sutaşul, văzând cele ce s-au făcut, a slăvit pe Dumnezeu, zicând: Cu adevărat, Omul Acesta drept a fost » (Luca 23 :47)
b) Cu adevarat acest om era al lui Dumnezeu « Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu! » (Marcu 15-39)

74. CAND ISUS A STRIGAT : « DUMNEZEUL MEU, DUMNEZEUL MEU, PENTRU CE M-AI PARASIT? » IN CE LIMBA A STRIGAT?

a) Ebraica: cuvintele sunt ELI, ELI « Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit? » (Matei 27 :46)
b) Armaica: cuvintele sunt ELOI, ELOI «Şi la al nouălea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se tălmăceşte: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit? » (Marcu 15 :34)

75. CORESPUNZATOR EVANGHELIILOR, CARE A FOST ULTIMUL CUVANT PE CARE ISUS L-A SPUS INAINTE SA MOARA?

a) «Parinte in mainile Tale incredintez duhul meu » «Şi Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredinţez duhul Meu. Şi acestea zicând, Şi-a dat duhul” (Luca 23:46)
b) “Savarsitu-s-a ” “Deci după ce a luat oţetul, Iisus a zis: Săvârşitu-s-a. Şi plecându-Şi capul, Şi-a dat duhul ” (Ioan 19:30)

76. CAND ISUS A INTRAT IN CAPERNAUM A VINDECAT UN SUTAS. ACEST SUTAS A VENIT EL PERSONAL SA CEARA ACEST LUCRU?

a) Da. « Pe când intra în Capernaum, s-a apropiat de El un sutaş, rugându-L, « (Matei 8 :5)
b) Nu. « El a trimis batrini ai iudeilor « «Şi auzind despre Iisus, a trimis la El bătrâni ai iudeilor, rugându-L să vină şi să vindece pe sluga lui…Iar Iisus mergea cu ei. Şi nefiind El acum departe de casă, a trimis la El prieteni, zicându-I: Doamne, nu Te osteni, că nu sunt vrednic ca să intri sub acoperământul meu « (Marcu 7 :3-6)

77. I s-a spus lui Adam ca daca va minca din fructul interzis , va muri exact in ziua in care va minca « Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit! « (Facerea 2 : 17)
Adam a mincat fructul intezis si a mai trait pina la varsta de 930 de ani «Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit « (Facerea 5 :5)

78. Dumnezeu a decis ca rasa umana sa traiasca numai pina la 120 de ani «Dar Domnul Dumnezeu a zis: “Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!” (Facerea 6 :3)
Multi oameni s-au nascut si au trait peste 120 de ani Arfaxad a trait 438 de ani, baiatul lui selah a trait 433 de ani, baiatul lui Eber a trait 464 de ani…etc (Facerea 11 : 12-16)

79. S-A MAI SUIT CINEVA LA CER IMPREUNA CU ISUS?

a) Nu. «Şi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer » (Ioan 3 :13)
b) Da . Elias s-a ridcat la cer cu o trompa (2 Regi 2 :11)

80. CINE ERA INALTUL PREOT CAND DAVID A INTRAT IN CASA DOMNULUI SI A MANCAT DIN PAINILE PUNERII?

a) Abiatar « Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, în zilele lui Abiatar arhiereul, şi a mâncat pâinile punerii înainte, pe care nu se cuvenea să le mănânce decât numai preoţii, şi a dat şi celor ce erau cu el? » (Marcu 2 :26)
b) Ahimele , tatal lui Abiatar (1Samuel 1 :1,22 :20)

81. CORPUL LUI ISUS A FOST ACOPERIT IN MIRODENII INAINTE DE INMORMANTARE CORESPUNZATOR OBICEIURILOR IUDAICE?

a) Da, si femeia dicipolului a fost martora la inmormantare. « Şi a venit şi Nicodim, cel care venise la El mai înainte noaptea, aducând ca la o sută de litre de amestec de smirnă şi aloe /Au luat deci trupul lui Iisus şi l-au înfăşurat în giulgiu cu miresme, precum este obiceiul de înmormântare la iudei « (Ioan 19 :39-40)
b) Nu. «Şi după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă « (Marc 16 :1)

82. CAND A CUMPARAT FEMEIA MIRODENIILE?

a) Dupa ce a trecut Sabbatul (ziua de sambata). « Şi după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă « (Marc 16 :1)
b) Înainte de Sabbat (sambata) femeia a pregatit mirodeniile,iar Sambata s-au odihnit conform obiceiurilor iudaice. « Şi urmându-I femeile, care veniseră cu El din Galileea, au privit mormântul şi cum a fost pus trupul Lui. « « Şi, întorcându-se, au pregătit miresme şi miruri; iar sâmbătă s-au odihnit, după Lege « (Luca 23 :55 pina la 24 :1)

83. IN CE CEAS AL ZILEI FEMEIA A VIZITAT MORMANTUL LUI ISUS?

a) Cand se lumina de ziua. « După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul « (Matei 28 :1)
b) Dis-de-dimineaţă, pe când răsărea soarele. (Marcu 16 :2)

84. CARE ERA SCOPUL PENTRU CARE FEMEIA S-A DUS LA MORMANT?
a) Pentru a unge corpul lui Isus cu mirodenii. “Ş

i după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă” (Marcu 16:1, Luca 23:55 – 24:1)

b) Ca sa vada cavoul. Nimic despre mirodenii aici « După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul » (Matei 28 :1)
c) Pentru nici un motiv anume. In aceasta evanghelie invelitul cu mirodenii fusese facut inainte de Sambata « Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineaţă, fiind încă întuneric, şi a văzut piatra ridicată de pe mormânt « (Ioan 20 :1)

85. O PIATRA MARE ERA LA INTRAREA MORMANTULUI. UNDE FUSESE PIATRA CAND FEMEIA A INTRAT?

a) Vazusera ca piatra era rasturnata. « Dar, ridicându-şi ochii, au văzut că piatra fusese răsturnată; căci era foarte mare » (Marcu 16 :4)

b) Au gasit piatra rasturnata de pe mormint. « Şi au găsit piatra răsturnată de pe mormânt « (Luca 24 :2)

c) Au gasit piatra rasturnata de pe mormant. « Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineaţă, fiind încă întuneric, şi a văzut piatra ridicată de pe mormânt. » (Ioan 20 :1)
d) » După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul./ Şi iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer şi venind, a prăvălit piatra şi şedea deasupra ei. /Şi înfăţişarea lui era ca fulgerul şi îmbrăcămintea lui albă ca zăpada….. » (Matei 28 :1-6)

86. I-A SPUS FEMEII CINEVA CE S-A INTAMPLAT CU CORPUL LUI ISUS?

a) Da. « Şi, intrând în mormânt, au văzut un tânăr şezând în partea dreaptă, îmbrăcat în veşmânt alb, şi s-au spăimântat « (Marcu 16 :5)

b) Doi barbati. « Şi fiind ele încă nedumerite de aceasta, iată doi bărbaţi au stat înaintea lor, în veşminte strălucitoare « (Luca 24 :4 , 24 :23)

c) Un inger, acelasi care a ridicat piatra. (Matei 16 :2)

d) In toate cazurile i-a fost spus femeii ca Isus s-a ridicat din morti (Matei 28:7, Marcu 16:6,Luca 24:5 nota de subsol)
e) Nu. « Deci a alergat şi a venit la Simon-Petru şi la celălalt ucenic pe care-l iubea Iisus, şi le-a zis: Au luat pe Domnul din mormânt şi noi nu ştim unde L-au pus. « (Ioan 20 :2)

87. CAND L-A INTALNIT MARIA MAGDALENA PE ISUS INVIAT?

a) Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucuraţi-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui şi I s-au închinat » (Matei 28 :9)
b) In a 2-a vizita a ei la mormant ” Iar Maria stătea afară lângă mormânt plângând. Şi pe când plângea, s-a aplecat spre mormânt/ Şi a văzut doi îngeri în veşminte albe şezând, unul către cap şi altul către picioare, unde zăcuse trupul lui Iisus./ Şi aceia i-au zis: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauţi? Ea le-a zis: Că au luat pe Domnul meu şi nu ştiu unde L-au pus/Zicând acestea, ea s-a întors cu faţa şi a văzut pe Iisus stând, dar nu ştia că este Iisus/Zis-a ei Iisus: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauţi? Ea, crezând că este grădinarul, I-a zis: Doamne, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus şi eu Îl voi ridica/Iisus i-a zis: Maria! Întorcându-se, aceea I-a zis evreieşte: Rabuni! (adică, Învăţătorule) /Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru » (Ioan 20 :11-17)

88. CARE AU FOST INVATATURILE, INSTRUCTIILE LUI ISUS PENTRU UCENICI?

a) « Atunci Iisus le-a zis: Nu vă temeţi. Duceţi-vă şi vestiţi fraţilor Mei, ca să meargă în Galileea, şi acolo Mă vor vedea. « (Matei 28 :10)
b) « Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru. « (Ioan 20 :17)

89. CAND S-AU INTORS UCENICII IN GALILEEA?

a) Imediat caci cand au vazut everii in Galileea aveau indoieli. “Iar cei unsprezece ucenici au mers în Galileea, la muntele unde le poruncise lor Iisus. /Şi văzându-L, I s-au închinat, ei care se îndoiseră.”(Matei 28:17) Aceasta perioada de nesiguranta nu persista.

b) Dupa putin 40 de zile. In acea seara ucenicii erau deja la Ierusalim «Şi, în ceasul acela sculându-se, s-au întors la Ierusalim şi au găsit adunaţi pe cei unsprezece şi pe cei ce erau împreună cu ei » (Luca 24 :33)

c) Isus le-a aparut si le-a spus sa stea in cetate pina ce o sa se imbrace cu putere de sus (Luca 24 :49)
d) le-a aparut timp de 40zile « Cărora S-a şi înfăţişat pe Sine viu după patima Sa prin multe semne doveditoare, arătându-li-Se timp de patruzeci de zile şi vorbind cele despre împărăţia lui Dumnezeu » (Faptele sfintilor apostoli 1 :3) Şi cu ei petrecând, le-a poruncit să nu se depărteze de Ierusalim, ci să aştepte făgăduinţa Tatălui, pe care (a zis El) aţi auzit-o de la Mine (Faptele sfintior apostoli 1 :4)

90. CUI I-AU VANDUT MADINITII PE IOSIF?

a) Ismaelitilor. « Iar când au trecut negustorii Madianiţi pe acolo, fraţii au tras şi au scos pe Iosif din puţ şi l-au vândut pe el Ismaeliţilor cu douăzeci de arginţi. Şi aceştia au dus pe Iosif în Egipt. (Facerea 37:28)
b) lui Putifar « Iar Madianiţii au vândut pe Iosif în Egipt lui Putifar, dregător şi comandant al gărzii la curtea lui Faraon. « (Facerea 37 :28)

91. CINE L-A ADUS PE IOSIF IN EGIPT?

a) Ismaeliţii l-au cumparat pe Iosif si l-au dus în Egipt. (Facerea 37:28)

b) Madianiţii l-au vândut pe Iosif în Egipt lui Putifar, dregător şi comandant al gărzii la curtea lui Faraon » (Facerea 37 :36)
c) Apoi Iosif a zis către fraţii săi: “Apropiaţi-vă de mine!” Şi ei s-au apropiat. Iar el a zis: “Eu sunt Iosif, fratele vostru, pe care voi l-aţi vândut în Egipt. (Facerea 45 :4)

92. DUMNEZEU S-A RAZGANDIT?

a) Da. Cuvantul lui Dumnezeu a ajuns la Samuel. Regret ca L-am facut pe Saul rege (1 Samuel 15:10-11)

b) Nu. Dumnezeu nu va minti sau regreta, pentru ca nu este om ca sa regrete (1 Samuel 15 :29)

c) Da . Si Dumnezeu a regretat ca l-a facut pe Saul regele Israelului (1 Samuel 15 :35).

A se lua la cunostinta ca aceste 3 citate sunt toate din aceleasi capitole din aceeasi carte! In plus, biblia arata in mai multe locuri ca Dumnezeu a regretat in diferite alte ocazii :

* Lui Dumnezeu i-a parut rau ca l-a facut pe om pe pamint (Facerea 6 :6)

* »…Îmi pare rau ca i-am facut « « Şi a zis Domnul: “Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci îmi pare rău că le-am făcut” (Facerea 6 :7)

* » Şi Domnul S-a lăsat de răul, pe care spusese că vrea să-l facă poporului Său « (Exodul 32 :14)
***(foarte multe astfel de referinte)

93. BIBLIA SPUNE CA PENTRU FIECARE MIRACOL, MOISE SI ARON LE-AU DEMOSNTRAT MAGICIENILOR IN ACEELASI FEL CARE-L FACEAU CU ARTA LOR SECRETA. APOI URMEAZA URMATORUL CAPITOL :

a) Moise si Aron au transformat toata apa in sange « Moise şi Aaron au făcut cum le poruncise Domnul. Aaron a ridicat toiagul, şi a lovit apele râului, sub ochii lui Faraon şi sub ochii slujitorilor lui; şi toate apele râului s-au prefăcut în sânge/Peştii din râu au pierit, râul s-a împuţit, aşa că Egiptenii nu mai puteau să bea apa râului, şi a fost sânge în toată ţara Egiptului « (Exodul 7 :20-21)
b) magicienii au facut la fel. « Dar vrăjitorii Egiptului au făcut şi ei la fel prin vrăjitoriile lor. Inima lui Faraon s-a împietrit, şi n-a ascultat de Moise şi de Aaron, după cum spusese Domnul « (Exodul 7 :22) . Ceea ce este imposibil,nemairaminand nici o apa ca sa o transforme in sange

94. CINE L-A UCIS PE GOLIAT?

a) David. «Pe când vorbea cu ei, iată că Filisteanul din Gat, numit Goliat, a înaintat între cele două oştiri, ieşind afară din şirurile Filistenilor. A rostit aceleaşi cuvinte ca mai înainte, şi David le-a auzit « (1 Samuel 17 :23,50)
b) Elhanan. «A mai fost o bătălie la Gob cu Filistenii. Şi Elhanan, fiul lui Iaare-Oreghim, din Betleem, a omorât pe Goliat din Gat, care avea o suliţă, al cărei mâner era ca sulul de ţesut » (2 Samuel 21 :19)

95. CINE L-A UCIS PE SAUL?

a) Saul si-a luat singur sabia si s-a aruncat in ea ….apoi a murit « Saul a zis atunci celui ce-i ducea armele: “Scoate-ţi sabia, şi străpunge-mă, ca nu cumva aceşti netăiaţi împrejur să vină să mă străpungă şi să-şi bată joc de mine.” Cel ce-i ducea armele n-a voit, căci îi era teamă. Şi Saul şi-a luat sabia, şi s-a aruncat în ea/Cel ce ducea armele lui Saul, văzându-l mort, s-a aruncat şi el în sabia lui, şi a murit împreună cu el/Astfel au pierit în acelaşi timp şi în aceeaşi zi, Saul şi cei trei fii ei lui, cel ce-i purta armele, şi toţi oamenii lui » (1 Samuel 31 :4-6)
b) Un amalecit l-a ucis. ( 2 Samuel 1 :1-16)

96. ORICE OM PACATUIESTE?

a) Da. Nu exista nici un om care sa nu pacatuiasca (1Regi 8 :46, de asemenea de vazut si 2Cronicile, Proverbe 20 :9 , Eclesiastul 7 :20, 1Ioan 1 :810)

b) Nu .Adevaratii crestini, nu e posibil ca sa pacatuiasca, pentru ca sunt fii lui Dumnezeu. Oricine care crede ca Isus este Hristosul si este fiul lui Dumnezeu…. » Oricine crede că Isus este Hristosul, este născut din Dumnezeu; şi oricine iubeşte pe Cel ce L-a născut, iubeşte şi pe cel născut din El » (1 Ioan 5 :1)

b) Trebuie sa ne numim copii ai lui Dumnezeu , si chiar asa suntem… «Vedeţi ce dragoste ne-a arătat Tatăl, să ne numim copii ai lui Dumnezeu! Şi suntem. Lumea nu ne cunoaşte, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El « (1 Ioan 3 :1)

c) Oricine iubeste , este nascut din Dumnezeu.. « Preaiubiţilor, să ne iubim unii pe alţii; căci dragostea este de la Dumnezeu. Şi oricine iubeşte, este născut din Dumnezeu, şi cunoaşte pe Dumnezeu » (1 Ioan 4 :7)

d) Nimeni nascut din Dumnezeu nu pacatuieste… » Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentru că sămânţa Lui rămâne în el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu » (1 Ioan 3 :9)
e) Si iarasi « DA » ….. Dacă zicem că n-avem păcat, ne înşelăm singuri, şi adevărul nu este în noi « (1 Ioan 1 :Cool

97. CINE VA PURTA POVARA CUI?

a) « Purtaţi-vă sarcinile unii altora, şi veţi împlini astfel Legea lui Hristos » (Galateni 6 :2)
b) « căci fiecare îşi va purta sarcina lui însuşi « (Galateni 6 :5)

98. LA CATI UCENICI I S-A ARATAT ISUS DUPA CE A INVIAT?

a) 12 discipoli « Şi că S-a arătat lui Chefa, apoi celor doisprezece « (Corinteni 15 :5)
b) 11 discipoli (Matei 27 :3-5, Faptele Apostolilor 1 :9, vezi si Matei 28 :16 « Iar cei unsprezece ucenici au mers în Galileea, la muntele unde le poruncise lor Iisus. » , Marcu 16:14,Luca 24:9, Luca 24 :33)

99. UNDE ERA ISUS 3 ZILE MAI TARZIU DUPA BOTEZUL SAU?

a) Dupa botez, imediat duhul l-a dus in pustiu, si a stat in pustiu pt 40 de zile « Şi îndată Duhul L-a mânat în pustie/Şi a fost în pustie patruzeci de zile, fiind ispitit de satana. Şi era împreună cu fiarele şi îngerii îi slujeau. ” (Marcu 1 :12-13)
b) In ziua urmatoare dupa botez, Isus a ales 2 ucenici «A doua zi iarăşi stătea Ioan şi doi dintre ucenicii lui »(Ioan 1 :35) .A doua zi a plecat la Galileea – 2 ucenici » A doua zi voia să plece în Galileea şi a găsit pe Filip. Şi i-a zis Iisus: Vino după Mine. »(Ioan 1 :43) . A treia zi era la nunta din Cana Galilei. (Ioan 2 :1-11)

100. CAND ISUS ERA COPIL, VIATA LUI ERA AMENINTATA?

a) Da, Iosif l-a luat cu el in Egipt pina ce Irod a murit. (Matei 2 :13-23)
b) Nu, familia nu a fugit nicaieri. Cu calm l-au adus inauntrul templului din Ierusalim, dupa obiceiul iudaic, si s-au intors la Galilea in cetatea Nazaret. (Luca 2 :21-40)

101. CAND ISUS A MERS PE APA, CUM AU RASPUNS UCENICII ?

a) L-au adorat, s-au inchinat spunind »Cu adevart,tu esti fiul lui Dumnezeu » « Iar cei din corabie I s-au închinat, zicând: Cu adevărat Tu eşti Fiul lui Dumnezeu « (Matei 14 :33)
b) Erau uimiti, caci nu pricepusera nimic de la minunea painilor « Şi s-a suit la ei în corabie şi s-a potolit vântul. Şi erau peste măsură de uimiţi în sinea lor; Căci nu pricepuseră nimic de la minunea pâinilor, deoarece inima lor era învârtoşată « (Marcu 6 :51-52)
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 86
Reputatie : 0
Data de inscriere : 31/08/2012
Varsta : 26
Localizare : http://ateismul.amforum.net/

Foaie de personaj
Ateismul roman:
Ateismul romancontradictii crestine Empty
contradictii crestine Empty

https://ateismulroman.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum